Herb Realu Madryt

Herb Realu Madryt 1

Herb Realu Madryt nie zawsze wyglądał tak jak w obecnej chwili. Gdy w 1902 roku założona została drużyna Madrid Club de Futbol pierwszym jego emblematem było logo, w którego skład wchodziły trzy pierwsze litery nazwy klubu M – Madrid, C – Club, F – Futbol. Litery miały granatowy kolor i przedstawiane były na białym tle.

Herb Realu Madryt 2

Nie trwało to jednak długo gdyż w celu dostosowania się do żądań władz miasta zmieniono herb. W oficjalnych meczach drużyna występowała, bowiem z herbem Madrytu na piersi. Z herbem tym grano do 1908 roku, kiedy to herb został zmieniony. Przypominał on trochę ten herb Realu Madryt, który znany jest obecnie jednak był trochę od niego uboższy. Zmieniono trochę układ liter znany z pierwszego herbu a dodatkowo niejako wpisano je w, koło co według twórców było idealnym rozwiązaniem do tego typu znaków. Jak można zauważyć ich zamysł odcisnął się bardzo mocno na współczesnym wyglądzie loga.

Herb Realu Madryt 3

W 1920 roku klub otrzymał przyznany przez króla Hiszpanii Alfonsa XIII tytuł królewski, dzięki czemu klub mógł używać w nazwie członu „Real” a także dołączyć do swojego dotychczasowego loga korony, co też zrobił. Była to jedna z ważniejszy zmian w herbie od początku jego istnienia. Jednocześnie nieznacznie został zmieniony układ liter jednak dalej zostały one wpisane w koło jednak we wszystkich oficjalnych meczach Real ciągle musiał podporządkowywać się miastu i używać miejskiego symbolu niedźwiadka.

Herb Realu Madryt 4

Gdy w Hiszpanii wprowadzono ustrój republikański Real musiał pozbyć się korony na swoim herbie gdyż ustrój ten zabraniał używania jakichkolwiek symboli monarchii. Herb klubu stracił, więc koronę, ale zyskał za to purpurowy pas, który jest symbolem regionu kastylijskiego.

Herb Realu Madryt 5

Po wojnie domowej, która miała miejsce w 1941 roku herb klubu znowu został zmieniony i wyglądem przypominał ten sprzed 1930 roku. Wróciła korona, zmieniły się kolory na złote jednak została przepaska. Dominującym kolorem stał się złoty. Z tym herbem Real Madryt grał do lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Najnowszy herb różni się jednak nieco od tego wcześniejszego. Wszystkie litery zostały pogrubione podobnie jak i okrąg. Purpurowy pas został nieco przesunięty. Prawdopodobnie obecny herb będzie symbolem Realu Madryt jeszcze przez długi czas.

Herb Realu Madryt